Akıllı telefonun ekranı nasıl temizlenmeli ?
nasıl / 29 Aralık 2014

Akıllı cihazların en büyük sorunlarından biri de kirlilik. Büyük ekranlı chazların toz ve parmak izi gibi unsurlardan dolayı kısa süre içerisinde kirlendiğini ve görüntü açısından zorluk çıkardığını biliyoruz. Telefonunuzun ekranını temizlerken dikkat etmeniz hususlardan biri kullanmış olduğunuz bez ve maddeler. Öncelikle hiçbir şekilde telefonunuzun ekranıı ıslak bir bez ile silmeyin. Hafif nemli bir bez ile silmeniz her zaman için size avantaj sağlar. Bunun yanında kullanmış olduğunuz bezin mikrofiber bez olmasına özen gösteriniz. Alelade bir bez ile sildiğiniz cihaz ekran camı bakımından hasar görecek ve bir süre sonra buğulu gösterecektir. Bu bezleri herhangi bir teknoloji mağazasından temiz edebilir hatta temizleme setlerinden satın alabilirsiniz. Telefonu silerken yapmanız gereken ise kesinlikle aşağı yukarı veya sağa sola doğru değil tamamen daireler çizerek silmeniz. Parmak izi gibi izleri çıkartmak için daha çok bastırmak yerine yaptığınız işlemi tekrarlamak cihaza zarar vermemenüz açısından önemlidir.

Ahmet Kural Hakkında Ekşi Sözlükte Yazılan Entry
nasıl / 23 Aralık 2014

Bir ekşi sözlük yazarının Ahmet Kural ile beraber aralarında geçen diyalogları yazıya dökmesi olay çıkardı. Ünlü oyuncu ile ilgili olarak söylemiş olduğu iddialar hem set ekibi hemde hayranları tarafından tartışıldı. İşte o yazılar: “tanımam etmem, hayatımda ilk defa yakınen bu gece bir mekanda gördüm. ortak bi tanıdık vasıtasıyla tanıştırılma talihsizliği yaşadım. daha tokalaşırken bütün laubaliliği paçalarından akan bir tavır sergilemesinin akabinde davranışına şaşıp nasıl bir bakış attıysam “oha bu beni sevmedi, ben döverim lan bunu?” dedi. sarhoştur dedik alttan aldık, sevdiğimiz bir arkadaşın arkadaşıdır dedik sustuk. annem gördüğünde “itici bu” diyip kanalı değiştirmekte ne kadar da haklıymış diye içimizden konuştuk. sarhoşluktan geberiyor olmasa direk bahattin gibi g.te pıçağı takılası tavırlar içindeydi. bu yüzden kendisinden bilmemkaç yaş küçük olmama rağmen ömründe görmediği alttan alma ve olgunluk tarafımdan gösterilmiştir. daha sonra gelip “neden bana uyuz oldun neden beni sevmedin -lan-?” diye bir soru yöneltti, kendisinin hiç mütevazi olmadığını, göründüğü gibi olmadığını söyledim tanışma şeklini garip bulduğumu belirttim. “eee neaaapcan??” dedi. ben de şakayla karışık “ekşiye yazcam” dedim. yapacağımdan da değil, gülüp geçse, “mütevazi olmayan kişi” falan yazılırdı en fazla. fakat o andan itibaren “yapmazsan o.ç’sun orda benim 10 tane hesabım var, seni bulurum (tehditkar burada nickini bulurum demek istiyor) ve a.k hepiniz…

Bilgisayar fanı nasıl temizleniz ?
nasıl / 16 Aralık 2014

Günümüzde teknoloji ne kadar ilerlemiş olursa olsun doğa şartları her zaman bizi etkilemiştir. Doğa şartları denince hemen akla fırtına, kar, yağmur gelmesin. Tozların havada uçuşması da bir hava olayıdır. Bilgisayarlarımız soğumaya ihtiyaç duyduklarından içerisinde bulunan fan mekanizmaları bu tozlu havayı içine çeker ve bir süre sonra performans düşüşleri meydana getirir. Peki bilgisayar fanı nasıl temizlenir nelere dikkat edilmelidir. Bilgisayar fanlarını temizlemenin en basit ve en zahmetsiz yolu şudur. Masaüstü bilgisayarlar için zaten kasayı söküp temizlemek kolaydır. Ama iş dizüstü bilgisayarlara gelince biraz değişir. Bir kurutma makinesini fanın hava alan bölmesine tamamen yerleştirin fakat soğuk üflemesine dikkat edin. Diğer yandan fanın hava çıkış bölmesine de bir elektrik süpürgesi yerleştirin ve aynı anda çalıştırın. Bu sayede aşırı bir hava akışı sağlanacak ve yapışan tozlar kalkacaktır.

Yüzdeki Sivilceler Nasıl Gider ?
nasıl / 27 Kasım 2014

İnsan vücudu farklı yapıtaşlarından oluşmuştur. Yüzümün cildimize göre daha hassas ve daha kırılgan bir yapıya sahiptir. Vücudumuzda bulunan yağ çoğu zaman ter, sivilce ve benzeri çekilde atılır veya yakışır. Bu yazımızda yüzde oluşan sivilcelerin nasıl giderileceğini öğreneceğiz. Yüzde oluşan sivilceler sizin yediğiniz besinlerle aşırı bağlantılıdır. Bunun yanında yüzünüzü çok sık yıkayıp onarısı deriyi öldürmeniz de bu sivilcelere yol açar. Yapılan deneylerde sivilcenin en büyük ilacı salyangoz kremidir. Bu krem salyangozun yapıcı etkisinden yararlanarak yeniden hüçre üretimi ve düzelmesinden yararlanılır. Bu bağlamda sivilceleriniz dikkat etseniz dahi çıkıyor ise bu kremi deneyebilirsiniz.

Whatsapp’taki Mavi Tik Nasıl Kaldırılır ?
nasıl / 7 Kasım 2014

Bildiğimiz gibi Whatsapp’a kısa bir süre önce bir güncelleme geldi ve artık ara bozucu olarak bildiğimiz mavi tik uygulamaya eklendi. Nedir bu Mavi Tik ? Bu Mavi renkteki tik işareti karşı tarafdaki kişinin gönderdiğiniz mesajı okuyup okumadığını size gösteren bir ibare. Eğer yazdığınız yazının sonunda iki adet mavi tik var ise karşıdaki kişi sizin mesajınızıokumuz demektir. Peki çoğumuz bu özelliği istemiyoruz ve bunun nasıl kapatacağımızı bilmiyoruz. Fakat yapacağımız ufak bir kandırmaca ile bu işlemi yapabiliriz. Karşı taraftan bir mesaj aldığınızda mesajı okumadan önce telefonun internet ile olan bağlantısını tamamen kesmelisiniz. Bağlantıyı kestikten sonra Whatsapp’a girip kişinin yazdığı mesajı okuyabilirsiniz. Mesajı okuduktan sonra mesaja basılı tutup, çıkan menüde mesajı sil seçeneğini seçerseniz karşı taraf internetinizi açsanız dahi o mesajı okuduğunuzu asla bilmeyecek. Bu işlemleri yaptıktan sonra internetinizi açıp rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sevgililer dualarınızı eksik etmeyin 🙂

Akıllı telefonlar en iyi nasıl şarj olur ?
nasıl / 3 Kasım 2014

Akıllı telefonların şarj sorunu günümüzde mobil sektörün en büyük sorunu halindedir. Şarj olmayan veya saatlerce bekledikten sonra  tamamen dolan cihazların dışında bir de ölen bataryalar bizi çileden çıkarır. Peki bir akıllı telefonu şarj ederken nelere dikkat etmeliyiz ? Bu konuda kullanıcıların kendi çaplarında yaptıkları deneyler sonucu: 1- Telefonu şarj ederken kapalı tutmalıyız, eğer açıksa telefonu “uçak modu” denen moda alıp o şekilde şarj etmeliyiz. 2- Telefonu şarj ederken hiç bir şekilde kurcalamamalıyız. 3- Wireless veya mobil internet gibi veri aktarımları açık olmamalı 4- Telefonu şarj ederken yarıda çekebiliriz fakat 1-2 dakikalığına çekip tekrar şarja takarsanız bataryanız ölür 5- Orjinal şarj aleti dışında bir araçla veya şarj aleti ile şarj etmemeliyiz 6- Bilgisayardan şarj ediyor isek her zaman için USB 3,0 portuna takmalıyız 7- Bilgisayardan şarj ederken de 1,2,3 ve 4. maddeler geçerlidir.   Tüm bunları eksiksiz bir şekilde sürekli uygularsak telefonumuzun bataryası, öngörülen kullanım süresi olan 2 sene gidecektir. 2 senenin sonunda bataryamızı değiştirebiliriz. Zira telefon üreticileri de bataryaların ömrünü 2 sene olarak belirlemiştir.

Android telefonalrda yaz saati nasıl ayarlanır ?
nasıl / 24 Ekim 2014

Bir yazı daha geride bıraktık. Sıcacık günler, deniz, sahil ve daha nicesi çok güzeldi.Fakat artık yazı bitirdik ve soğuk günler geldi çattı. Hepimiz biliyoruz ki yaz saati uygulaması denen bir şey var. Günlerin kısalması ve gün ışığından daha iyi yararlanabilmek adına yapılan bu uygulamayı bazen unuttuğumuz oluyor ve işler sarpasarıyor. Bilgisayar ve diğer yüksek teknoloji cihazlarda saat sorunu olmuyor. Fakat ne yazıkki Android cihazlarda bu ayarı manuel olarak yapmanız gerekiyor. Öncelikle yaz saati uygulamasının ayarlarını yaptıktan sonra telefonunuzun bataryasını çıkartmamanız gerekiyor. Yoksa ayarlarınızın hepsi silinir ve baştan yapmak zorunda kalırsınız. Kullanıcılar saat ve tarih ayarları menüsünden otomatik tarih ve saat dilimini seçmeleri gerekiyor. Bu durumla alakalı bir açıklama yapan MOBİSAD Genel Sekreteri Ömer Kavas, “Kullanıcılar, otomatik tarih ve saat dilimi seçtiğinde telefon, uydudan aldığı zaman bilgisi ile kendini güncelliyor. Bu nedenle kullanıcının manuel olarak saatini geri almasına gerek kalmıyor. Böylece saatini geri almayı unutan vatandaş, bundan dolayı ertesi gün işe geç gitmek ve benzeri mağduriyetler yaşamıyor” diye konuştu.

RYSE: Son of Rome’nin Grafiklerini Yükseltme – Grafik Sorunu
nasıl / 14 Ekim 2014

Ryse: Son of Rome grafikleri bütün oyuncuları heyecanlandırdı, fakat bazı sorunlar nedeniyle grafikler kötü oluyordu. Neyse ki bazı programcılar bu sorunu ortadan kaldırmak için kaynak dosyalarını çözmeyi başardı. Oynayanların bildiği gibi eğer ekran kartınız  3GB altı bir RAM taşıyorsa oyunun kaplama efektleri oldukça düşük oluyor ve aynı zamanda grafik ayarları kitleniyor ve değiştiremiyordunuz. Yani “VERY HIGH” seçeneği devre dışı görünüyordu. Ekran kartınız full grafiği kaldırmıyor olsa bile grafikleri zorlayıp  en üst düzeyde oynamak istiyorsanız aşağıdakileri yapmanız yeterli olacaktır: “system.cfg” dosyasını açıp “sys_localization_folder=Localization” bölümüne gelin ve komutları aşağıdaki gibi ayarlayın. “sys_spec_texture=4 sys_spec_textureresolution=4″ Uyarmadan geçmeyelim eğer ayarlarınızı bu şekilde yaparsanız ve ekran kartınız çok düşük ise oyunu oynayamayabilir veya bilgisayarınıza zarar verebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nedir Nasıl Alınır?
nasıl , nedir / 8 Ekim 2014

Çoğu zaman devlet’in kapısına işimiz düşüyor. Gerek belge olsun gerek işlemler olsun bir şekilde halletmemiz gerekiyor. Sicil belgesi  gibi garip guraba bir sürü belgeyi almak için saatlerce bekleyip daha sonra alamadığımız günler çok ta uzak değil. Nüfusun artması ve buna karşılık personel yetersizliği beraberinde elektronik dünyanın gelişmesi ile birlikte e-devlet hizmete girdi. Peki nedir bu e-devlet ? E-devlet bütün devlet kurumlarının bir araya geldiği sanal bir ortamdır. Tamamen resmi bir site olan e-devlet ile bütün işlemlerinizi yapabilir veya bilgi edinebilirsiniz. Çoğu belgeyi çıkartabildiğiniz bu site tamamen size ait olan bir şifre ile korunur.  Kişisel bilgilerinizin yanında ceza,borç gibi durumları da öğrenebilirsiniz. e-devlet’e nasıl gireceğiz diye soracak olursanız… Öncelikle PTT’den bir e-devlet şifresi almalısınız. 2 TL karşılığında almış olduğumuz şifre bizim e-devlet şifremizdir. Bu şifre ile sisteme giriş yapabilir ve kendi adımıza bir çok işlemi gerçekleştirebiliriz. Diyelimki e-devlet şifremi unuttum. Yapabileceğiniz iki yol var. Öncelikle Şifremi Unuttum kısmından gerekli alanları doldurarak yeni bir şifre istemek. Diğeri ise PTT’ye gidip yeniden bir şifre almak. Fakat PTT’den yeni şifre aldığınızda devlet baba sizden unuttun cezası olarak 4 TL kesiyor. Bu nedenle şifrenizi iyi saklayın. E- devlet sitesinin linki ise: turkiye.gov.tr’dir

Türkiye’nin Yeni Logosu Nedir ?
nasıl / 29 Eylül 2014

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ihraç edilen Türk mallarının üzerine konulacak olan yeni logoyu tanıttı. Logo Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Twitter hesabında yayımlandı. Logonun üzerinde “Türkiye potansiyelini keşfet” yazıyor. Konu ile ilgili Recep Tayyip Erdoğan,Türkiye İhracatçılar Meclisi “Türkiye Markası” tanıtımında, “İnşallah bugünden itibaren tüm dünyada, Türkiye’yi ve Türkiye ürünlerini bu logoyla ve ‘Gücü Keşfet’ sloganıyla tanıtıyor olacağız. Bu yeni logo ve sloganı esasen yeni Türkiye’nin, güçlü Türkiye’nin, artık küresel iddiaları ve hedefleri olan bir Türkiye’nin öz güven simgesi olarak görüyorum. Bu tasarım ve ‘Gücü Keşfet’ sloganı yeni Türkiye’nin öz güveninin semgisidir, öz güveninin sloganıdır” dedi.