Wassily Kandinsky Neden Doodle Oldu ?
neden / 17 Aralık 2014

Wassily Kandinsky bir zamanlar teori ve kuramları ile adını kazımız bir ressmandır. 1866 yılında doğmuş olan Wassily Kandinsky dün Google tarafından Doodle yapıldı. 1886 yılında Moskova Üniversitesinde hukuk ve ekonomi okuyan Kandinsky üç yıl sonrasında Vologda’ya düzenlenen etnografik bir geziye katıldı ve bunun üzerine  Rus Halk Sanatı konulu bir makale yazdı. Yazmış olduğu makale ile ilgiyi üzerine çeken ve çoğu insanın düşüncesini değiştiren Wassily Kandinsky 1880’li yılların sevilen isimlerinden olan Wassily Kandinsky bu nedenle Google tarafından unutulmamak adına Doodle yapıldı. O gün google’da sadece Türkiye çapında 700.000’in üzerinde aranma sayısına sahip olan Wassily Kandinsky’nin kurmuş olduğu kuramlar ve teorilere hala inanılmakta.

Bilgisayarın şarjı neden çabuk biter ?
neden / 11 Aralık 2014

Günümüzde en sık kullanılan bilgisayar türü olarak dizüstü bilgisayarlar mevcut. Her yere taşıyabildiğimiz ve neredeyse her boktadan internet erişimi sağladığımız bu bilgisayarlar bir çok özelliği ile haytımızı kolaylaştırıyor. Tanışabilir olmasının yanında bir de elektrik olmadan çalışabilmeleri en üstün özelliklerinden denebilir. Peki ama neden bir dizüstü bilgisayarın şarjı hemen biter ? Şarj, bir dizüstü bilgisayarın olmazsa olmazıdır fakat bazı nedenlerden dolayı şarj olmasını sağlayan batarya, yani pil olması gerekenden daha hızlı boşalır.Bunun nedenleri ise: 1- Pil takılı ile aynı zamanda bilgisayarın prize takılı olması ve o şekilde kullanılması 2- Süreli şarja takıp çıkartmak 3- Pil güücnde iken çok fazla USB cihazı bilgisayara bağlamak 4- Pil tam dolmadan çıkartmak Bu gibi nedenlerden dolayı bilgisayarların pili ne kadar yüksek teknoloji ile üretilmiş olursa olsun normalden daha hızlı bitmeye başlar. Yukarıda belirtilen maddeler en önemlileridir. Sıcaklık basınç gibi unsurlarda pilinizi etkiler.

Deprem olunca neden ne yapacağımızı şaşırırız ?
neden / 5 Aralık 2014

Deprem dediğimiz doğal afet, çok büyük bir enerji açığa çıkaran bir olaydır. Yerkürenin hareketleri sonucu ortaya çıkan ve yer kabuğunun birbiri ile sürtünmesi ile açığa çıkan enerji onlarca nükleer bombanın patlaması kadar fazla enerji açığa çıkarır. Deprem olduğu zaman aklımızın başından gitmesi, ne kadar tercübeli olsak da bir anlık kendimizi kaybetmemizin nedeni isebu enerjidir. Deprem olduğunda yer yüzüne çok büyük bir manyetik alan açığa çıkar. Bu manyetik alan beyindeki denge sistemine zarar verdiği için bir anlık kendimizi kaybetmemize ve o an aklımıza hiçbirşeyin gelmemesine neden olur. Deprem olduğunda hayvanların bunu hissetmesi bizden daha iyi bir şekilde manyetik alanı farketmesidir.

Mide yanması neden olur ?
neden / 2 Aralık 2014

Mide yanması dünya üzerinde çoğu kişinin sorunlarından biridir. Midemiz bildiğimiz gibi bir çok maddeyi sindirebilirken bunu yapmak içinde bir çok maddeyi bünyesinde barındırır. Midemizdeki asit ve baz dengesinin bozulması midemizin yanması anlamına gelir. Peki neden midemizde asit ve baz bulunuyor ? Midemiz yediğimiz besinleri yakmak için asit kullanır. Fakat bu asit mideye her ne kadar mukus tabakası ile korumalı olsada zamanla zarar verir. Bu nedenle midemiz baz üreterek asit ve baz dengesini korumaya çalışır. Asit ve baz birleştiğinde ortaya su çıkar ve suyun midemize bir zararı yoktur. Mide yanması ise bu asit baz dengesinin bozulmasıdır. Bu denge bozulduğunda genelde süt ve soda içilir süt veya soda asit baz dengesini düzenleyici görev üstlenir ve içildiği anda midenizdeki yanma kısmi olarak geçer. Midenin asit baz değerini bozan etmenler ise elbette yediklerimizdir. Aşırı acı veya tuzlu yiyecekler midedeki asit dengesini en hızlı bozan etmenlerdir.

Whatsapp hangi bilgilerimizi topluyor ?
neden / 25 Kasım 2014

Dünyanın en çok kullanılan online mesajlaşma uygulaması Whatsapp, bildiğimiz gibi Facebook tarafından satın alındı. Peki satın alımdan önce ve sonrası için bizim hangi bilgilerimizi saklıyordu ? – Whatsapp öncelikle kişileri ve adresleri saklamadığını kullanım sözleşmesinde belirtiyor. Bu bilgiler telefonunuz ile entegreli ve sizden başka kime sizin veya kişilerinizin numarasını,adresini veya ismini öğrenemiyor. – Mesajlarınız Whatsapp’ın depolama alanında saklanıyor fakat bu saklama işlemi sadece iletilmeyen mesajlar için geçerli oluyor ve mesajlar sadece 30 gün saklanıp daha sonra siliniyor. Ve iletilen mesajlar iletildiği anda depolama alanından siliniyor. – Göndermiş olduğunuz resim, ses kaydı,video ve kamera kayıtlarınız hiçbir şekilde uygulamanın deposunda saklanmıyor. Fakat telefonunuzda bir yedek olarak saklanmaya devam ediyor.   Eğer gizlilik konusunda şüpheleriniz varsa iCloud özelliğini kapatarak kendinizi üvenceye alabilirsiniz. Fakat elbetteki çevirimdışı olan birine mesaj gönderemeyecek, okundu veya okunmadı iletisini almayacak, ve iletildi mesajı tarafınıza ulaşmayacaktır. Kısacası karşıdaki size cevap verene kadar mesaj gittimi gitmedimi bilemeyeceksiniz. Whatsapp, Facebook tarafından alındıktan sonra hiçbir değişiklikiğin lmayacağı söylenmişti. Bakalım ilerde ne gibi değişlikler olacak.

Steam’de oyunlar neden bu kadar pahalı ?
neden / 20 Kasım 2014

Steam bildiğimiz gibi geçen aylarda TL sistemine geçiş yapmıştı. Çoğu Türk oyuncuyu sevindiren ve bir takdiri helal eden Steam ne yazıkki 2 gün sonra oyunların fiyatını dolar bazından bile daha yüksek fiyata koymaya başladı. Örneğin TL’ye geçmeden önce 20 dolar olan oyun TL’ye geçtikten sonra 100 TL oldu. Bunun nedeni ise Türkiye’de bulunan oyun firmaları (Aral Game vs.) piyasadaki gücü elinde tutmak adına Steam’a dava açtı. Davanın sonucunda Steam Türkiye’deki oyunların satış fiyatlarını bölgesel olarak yaptığını ve bu nedenle Aral Game’in fiyatlarına uymak zorunda olduğunu söyledi. Bunun üzerine oyuncular her ne kadar sinirlenselerde elimizden hiç bir şey gelmedi. Şimdi Steam’in tekrar dolar üzerinden satış yapması için çabalanıyor.

Cumhuriyet Bayramı Kaç Gün Tatil ?
neden / 29 Ekim 2014

29 Ekim 2014 Çarşamba yani bu gün Cumhuriyetin 91. yıl dönümü. Her yıl merak edilen konu ise “kaç gün tatil?” konusu. Özel sektör çalışanları, kamu personelleri, öğrenciler ve daha nicesi bu sorunun cevabını her sene merak ediyorlar. Öğretmenlere ve diğer kamu personellerine 28 Ekim Salı günü yarım gün tatil olurken, özel sektör çalışanlarının böyle bir lüksü yoktur. Fakat 29 Ekim resmi tatil olarak kabul edilir ve süresi her sene olduğu gibi bir(1) tam gündür. Özel sektör çalışanları dahil, kamu personelleri, öğretmen ve öğrenciler bu gün tam gün tatil yaparlar. 29 Ekim sonrası yeniden iş başı yapılırken, 29 Ekimde açık olan yerler ise eğlence mekanları,market, sağlık kurumları, özel sağlık merkezleri, hastaneler,karakollar ve acil durumlara karşı müdahele ekipleridir. Milli Bayramlar için  yönetmelikteki ilgili madde şöyle: MADDE 16- b) (Değişik :13/7/2007-2007/12399 B.K.K.) İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde(1) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde…

Saatlerimizi Neden İleri Veya Geri Alıyoruz ?
neden / 28 Ekim 2014

Bildiğimiz gibi 26 Ekim 2014 Pazar günü saatlerimizi bir saat geriye aldık. Tüm Türkiye’de saatler geriye alındı. Peki neden böyle bir uygulama yapıyoruz. Ve bu uygulamanın bizlere faydası ne oluyor. Hepimizin bildiği gibi dünya güneşin etrafında dönerken 4 mevsim yaşıyoruz. Kış mevsimi geldiğinde dünya güneşe en uzak mesafesinde olduğu için güneş ışınları dünyaya çok az geliyor ve çok çabuk gece oluyor. Kış geldiğinde saatlerimizi geri almamış gün ışığından daha fazla yararlanmamızı sağlıyor. Bu sayede de enerji tasarrufu konusunda daha iyi bir noktaya gelmiş oluyoruz. Bazı kişiler saatler geri alındığında daha fazla uyuyoruz daha az çalışıyoruz derler. Fakat bu tamamen yanlıştır. Saatler geri alındığında örnek olarak işe 8’de gidiyorsanız ve 6’da  çıkıyorsanız, 7’de gidip 5’te çkacaksınız kısacası daha erken gidip daha erken çıkacaksınız. Değişen bir durum söz konusu değil. Saatleri ileri aldığımızda da aynı durum söz konusu. Yani saatlerimizi geri veya ileri almamız sadece gün ışığından daha fazla yararlanmamıza yarıyor.

Mehmet Pişkin Neden İntahar Etti
neden / 17 Ekim 2014

Daha düne kadar kimsenin tanımadığı, sıradan, sadece eş dost akraba üçgeninde yaşayan biriydi Mehmet Pişkin. Arkasında 14 dakikalık bir video bırakarak intahar etti ve o saatten sonra Türkiye Mehmet’i tanıdı. Pişkin’in yapmış olduğu videoda çok garip bir huzur bulunuyordu. Sanki ölümünü nazikçe anlatmaya çalışır gibiydi. ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Mehmet Pişkin’in bilgisayar yazılımcısı olarak özel bir şirkette yöneticilik yaptığı biliniyordu. “Merhabalar, Mehmet Pişkin ben. 16 Ekim 2014 sabah saatlerindeyiz. Bu bir intihar mektubu. Bu sabah yaşam defterimi kapatıyorum. Birçok arkadaşımla konuştum bu süreçte, dolaylı ya da doğrudan, okudum, araştırdım ve hatta doktora gittim ama sonunda bu kararı aldım” sözleriyle videosuna başlıyor. Pişkin, veda videosunda, sorunlarına çözüm bulamadığını, hayata dair motivasyonunun kalmadığını, intihar fikri üzerinde bir süredir düşündüğünü dile getirirken, öldükten sonra mezara gömülmek istemediğini ve cenazesinin kadavra olarak kullanılmasını ya da denize atılmasını vasiyet ediyor. Hem Türkçe, hem İngilizce mesaj yayınlayan Pişkin’in veda videosu Ella Fitzgerald’ın “Every time we say goodbye” şarkısı eşliğinde sona ererken, bir kadeh şarap ve sigara içtiği görülüyor. Pişkin’in son sözleri ise “Hoşçakalın. Aşkla yaşayın. Çok güzel olsun hayatınız, bye”

Çin’in dev E-ticaret sitesinin adı neden Alibaba ?
neden / 24 Eylül 2014

New York Borsası’nda halka arz edilen ve ‘Baba’ simgesiyle işlem gören şirketin halka arzı ‘tarihin en büyük borsa açılımı’. Akşam Gazetesi’nden Gülay Altan, Ali Baba ve kurucusunun kısa hikâyesini ve ismin kaynağını yazdı… Kurucusunun ismi Jack Ma Yıllık cirosu 300 milyar doları aşan Alibaba Group’un kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Jack Ma, halka arza ilişkin son açıklamasında, Küresel bir şirket olmayı umuyoruz, bu yüzden ABD’de halka açıldıktan sonra, Avrupa ve Amerika’da hızlı büyüyeceğiz. Bununla birlikte Asya’daki faaliyetlerimizi ikinci plana atmayacağız dedi. Halka arzına dünyanın en büyük finans kuruluşları aracılık ediyor Alibaba’nın halka arzına dünyanın en büyük finans kuruluşları aracılık ediyor. Şirketin hisselerini satma hakkı verilen garantör bankaların içinde Goldman Sachs, Morgan Stanley, JP Morgan Chase, Credit Suisse Group, Deutsche Bank ve CitiGroup gibi isimler yer alırken, İngiliz Barclays’in başgarantör olarak seçildiği belirtildi. Sokaktan çevirdiği kişilere de sordu Daha sonra sokağa çıktım ve 30 kadar kişi çevirip onlara da Alibaba’yı bilip bilmediklerini sordum. Fark ettim ki herkes biliyor. Hindistan’dan, Almanya’dan, Tokyo’dan ve Çin’den… Alibaba, açıl susam açıl, 40 haramiler… Hepsini biliyorlar. Alibaba bir harami değil. O centilmen, akıllı bir iş adamı ve köylülere yardım ederdi. Telaffuzu kolay, tüm dünyada da biliniyor. Alibaba küçük tüketicilerin daha büyük şirketlere ulaşması için kapıyı açar…