Tim Cook Kimdir ?

31 Ekim 2014

tim_cook_apple

Steve Jobs’ın hastalığı nedeni ile bir süredir Apple’ın başında olan Tim Cook’u son zamanlarda Gey olması ile epey bir duyduk. Peki kimdir bu Tim Cook ?

1 Kasım 1960 Amerika doğumlu olan Tim Cook,  1982 senesinde girmiş olduğu Auburn Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü başarıyla bitirdi. 1988 senesinde MBA eğitimini dünyanın en büyük okullarından Duke Üniversitesinin Fuqua İşletme Okulunda gördü. Cook, Apple’ın dikkatini ise yapılan bir tasarruf ve strateji konuşmasında söyledikleri ile çekmeyi başardı.

Apple’ın eski CEO’su Steve Jobs tarafından 2004 senesinde Uluslararası Operasyonlar Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak ilk işine başladı, 2004 yılında Steve Jobs pankreas ameliyatı olduğu zamanlarda  tam 2 aylığına Apple’ın CEO’su olarak görev yaptı. 2007 yılında Apple’da COO yani Baş Operasyon Sorumlu’luğuna terfi oldu.2009 yılında Steve Jobs karaciğer nakli olduğu için birkaç aylığına tekrar CEO’luğa geçti. Ocak 2011′de ise Steve Jobs 3. kez sağlık iznini istediğinde tekrar CEO’luğa geçti fakat, Steve tam oalrak işi bırakmış değildi . Bu bağlamda 25 Ağustos tarihinde Steve Jobs’un da isteği ile Tim Cook yeni CEO olarak işe başladı.

Günlük hayatında ise spor yapmayı seven Cook’un çok garip özellikleri var. Saat sabahın 4’ünde tüm iş arkadşlarına antin kuntin maillet atarmış. Bunun dışında işe en erken gelen ve işten en son çıkan kişi imiş. Cook’un en çok övündüğü şey ise yılbaşında gönüllü olarak çalışmak istemesiymiş. IBM’de çalışırken bunu sürekli tekrarlarmış.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir